Skip to main content

  • Aktuality
Příběh vyšívaného šátku
Autor: Blanka Petráková|2. únor 2010
Nabídka měsíce
Ve čtvrtek 21. ledna 2010 byla v luhačovickém muzeu otevřena výstava o podomáckém zpracování rostlinných vláken a o využití rostlinných barviv v minulosti. Výstava představuje tradiční postupy při podomáckém pěstování a zpracování lnu a konopí na jihovýchodní Moravě. V jednotlivých oddílech předvádí pracovní n...
Ve čtvrtek 21. ledna 2010 byla v luhačovickém muzeu otevřena výstava o podomáckém zpracování rostlinných vláken a o využití rostlinných barviv v minulosti. Výstava představuje tradiční postupy při podomáckém pěstování a zpracování lnu a konopí na jihovýchodní Moravě. V jednotlivých oddílech předvádí pracovní n...

Ve čtvrtek 21. ledna 2010 byla v luhačovickém muzeu otevřena výstava o podomáckém zpracování rostlinných vláken a o využití rostlinných barviv v minulosti. Výstava představuje tradiční postupy při podomáckém pěstování a zpracování lnu a konopí na jihovýchodní Moravě. V jednotlivých oddílech předvádí pracovní náčiní, materiál a výsledný polotovar různých fází postupu při rukodělném zpracování textilního vlákna. Seznamuje návštěvníka s tímto složitým a dnes už téměř zapomenutým pracovním procesem od setí semene až po tkaní plátna včetně různých způsobů jeho úpravy a výzdoby. Součástí výstavy jsou ukázky přadných a barvířských rostlin, které se na jihovýchodní Moravě v minulosti využívaly. Složitý proces výroby tkanin z přírodních textilních vláken je na výstavě přiblížen formou příběhu o vzniku plátěného vyšívaného šátku. Textilní výroby byly složitým komplexem pracovních postupů a technik, které podstatně ovlivňovaly způsob života a kulturu venkovské pospolitosti. Ta musela být v jejich výrobě dlouhou dobu soběstačná a provozovala je podomácku a především pro vlastní spotřebu. Používala k tomu materiály, které jí byly nejsnáze dostupné. Rozvoj textilního průmyslu v 19. století přispěl k postupnému upouštění od podomácké výroby textilu, přesto se na jihovýchodní Moravě místy udržela až do poloviny 20. století. V obdobích všeobecného nedostatku za první a hlavně druhé světové války v mnoha obcích i v okolí Luhačovic na Zálesí, na jižním Valašsku a Slovácku nastal návrat k pěstování konopí a podomácké výrobě tkanin a provazů. Dnes už bohužel i moderní technologie textilní výroby se u nás stávají minulostí v důsledku zkolabování textilního průmyslu. Pěstování přadného lnu již prakticky skončilo, pěstování technického konopí naráží na množství překážek. Tím více je téma výstavy atraktivní pro děti i dospělé.
nnSoučástí výstavy je permanentní textilní dílna, ve které si návštěvníci mohou vyzkoušet lámání lnu, předení na kolovratu, tkaní na rámu a tkaní na hřebenovém stávku, tkaní na vertikálním tkalcovském stavu, vyšívání. Muzeum připravilo k výstavě tiskové materiály a na každý měsíc řadu doprovodných programů pro veřejnost: přednášky, předvádění tkalcovských i předtkalcovských technik a výtvarné dílny. Cílem výstavy a doprovodných programů Příběh vyšívaného šátku je výchova ke vztahu ke kulturně historickému dědictví. Na základě objektového učení se děti v muzeu prostřednictvím historie konkrétního sbírkového předmětu seznamují s technologii zaniklé podomácké výroby textilu, osvojují si základní znalosti o historii místa a jsou vedeny k vyzkoušení dovedností ruční práce.
nn
nnLektorské oddělení MJVM nabízí vždy ve čtvrtek zážitkový program k výstavě pro žáky mateřské, základní i střední školy. Na program je nutno předem se objednat na čísle 606 250 786 anebo e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
nnVe čtvrtek 25. února 2010 vás srdečně zveme do luhačovického muzea, kde bude probíhat celodenní předvádění předení na kolovratu, tkaní na destičce a tkaní na karetkách.
nn
nnB. Petráková

nn

Nabídka měsíce
Doporučené články


Hlavní partneři