Skip to main content

  • Aktuality
Elektronická evidence tržeb odstartuje také v Luhačovicích
Autor: Nikola Synek|16. listopad 2016
Nabídka měsíce
Od prosince mají i luhačovické restaurace, hotely a penziony povinnost evidovat elektronicky veškeré tržby a tyto transakce ihned přes internet hlásit Finanční správě. Z jejího systému pak následně dostanou potvrzení a na základě něj vystaví účtenku pro zákazníka. O Elektronické evidenci tržeb (EET) se v poslední době hodně mluvilo a lidé z médií slýchali i o tom, že kvůli ní někteří restauratéři raději zavřou. Jak to tedy vypadá v Luhačovicích?
Od prosince mají i luhačovické restaurace, hotely a penziony povinnost evidovat elektronicky veškeré tržby a tyto transakce ihned přes internet hlásit Finanční správě. Z jejího systému pak následně dostanou potvrzení a na základě něj vystaví účtenku pro zákazníka. O Elektronické evidenci tržeb (EET) se v poslední době hodně mluvilo a lidé z médií slýchali i o tom, že kvůli ní někteří restauratéři raději zavřou. Jak to tedy vypadá v Luhačovicích?

Koncem října, tedy asi měsíc před startem EET, nijak dramaticky. Alespoň podle vedoucí luhačovického Obecního živnostenského úřadu Renaty Svobodové. „EET se v 1. fázi tj. od 1.12.2016 týká fyzických a právnických osob podnikajících v ubytovacích a stravovacích službách, které přijímají platby v hotovosti. Rušení nebo přerušení takových živností, jsme v posledním období ve větší míře nezaznamenali. Pouze několik málo živnostníků, kteří měli živnosti týkající se první vlny EET zapsané v živnostenském rejstříku a neprovozovali je, tak je v souvislosti se zavedením EET rušili nebo oznámili přerušení jejich provozování. Týká se to především podnikatelů, kteří mají v živnostenském rejstříku stále zapsané ubytovací služby, přestože je dávno neprovozují,“ sdělila Svobodová koncem října. Neví prý ani o žádném z luhačovických hotelů či penzionů, které by se startem povinné EET měly končit. „V současné době je v našem územním obvodě registrováno 319 podnikatelů, kteří mají aktivní živnost s předmětem podnikání „Hostinská činnost“ a 263 podnikatelů s oborem činnosti „Ubytovací služby“, který je součástí volné živnosti „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, informovala Svobodová. Upozornila však, že podnikatelé, i když neprovozují živnost, nemají povinnost oznamovat živnostenskému úřadu přerušení provozování živnosti. „Tak se může stát, že počet aktivních živností zapsaných v živnostenském rejstříku nemusí korespondovat s počtem živností, které podnikatelé skutečně provozují,“ podotkla Svobodová. Potvrdila ale, že podnikatelé se kvůli EET na ně obracejí. „Živnostenský úřad ale není kompetentní k podávání výkladu či metodických informací, problematika je v gesci Ministerstva financí ČR. Jako zdroj informací lze doporučit web Generálního finančního ředitelství na adrese www.etrzby.cz,“ poznamenala Svobodová.

A jak přípravy EET vnímal největší provozovatel hotelů v Luhačovicích? „Věříme, že EET přispěje k narovnání podnikatelského prostředí a chápeme ji jako účinný nástroj proti šedé ekonomice. Splnění této povinnosti pro naši společnost sice představuje administrativní zátěž včetně nutného nákupu softwarového a hardwarového vybavení, ale jedná se o jednorázové náklady,“ poznamenal výkonný ředitel akciové společnosti Lázně Luhačovice (LL) Jiří Dědek. Náklady přitom opravdu nebyly malé. „Činily 500 tisíc Kč včetně DPH. Jednalo se především o pokladny, mobilní zařízení a připojení k internetu. Aktualizace softwaru byla bezplatná. Investovat však bylo potřeba do dalších licencí pro místa, kde budou nově registrační pokladny. Dalších přibližně 500 tisíc jsme investovali do obnovy techniky, k jejíž výměně bychom přistoupili v horizontu 2 až 3 let,“ nastínil Dědek. Výdaje podnikatelů na EET má kompenzovat jednorázová sleva na dani ve výši 5000 Kč. „Nezohledňuje ale počet provozních míst. Vzhledem k tomu, že v naší společnosti máme těchto míst 35, není kompenzace příliš vysoká,“ povzdechl si Dědek. Příprava  LL na EET probíhala centrálně. „Od recepcí našich hotelů, přes restaurace a obchod na kolonádě až po cestovní agenturu Luhanka. Odpovídající technika bude i v hale Vincentka, kde ke každému prodanému pohárku dostane zákazník účtenku. I když nám to zatím zákon neukládá, zavedeme prostřednictvím mobilního zařízení také evidenci tržeb a vydávání účtenek v našem mikrobusu při platbě za transfer po Luhačovicích,“ dodal Dědek s tím, že Lázně svou přípravu na EET směřovaly tak, aby se mohly k systému EET připojit už od 1. listopadu, kdy byl spuštěn zkušební provoz.

Kritičtější názor na EET má například majitel luhačovického hotelu Radun Marek Nesázal. „EET je pro náš malý rodinný hotel další byrokratická, provozní a tím také finanční zátěž ze strany státu,“ řekl Nesázal.  Zároveň prý EET vnímá i jako společenský problém. „ EET zvýhodňuje v konkurenčním prostředí velké korporace před malými podnikateli. Stát také prostřednictvím EET vzbuzuje ve společnosti silné negativní emoce. Vyvolává u mnoha lidí nepřátelství vůči živnostníkům a malým podnikatelům, že oni jsou ti, kteří podvádějí. Jsem přesvědčen, že to není správný vývoj,“ míní Nesázal. Samotné náklady na EET pro Radun ale prý nebyly až tak vysoké, i vzhledem k tomu, že od začátku provozu hotel má  elektronickou pokladnu.  Radun tak musel zařídit pouze upgrade hotelového systému, což přišlo asi na 10000 Kč.

Nabídka měsíce
Doporučené články


Hlavní partneři