Skip to main content

  • Aktuality
Před 100 lety se narodil luhačovický lékař, hudebník a organizátor Vignati
Autor: Nikola Synek|30. červenec 2015
Nabídka měsíce

V červenci uplynulo sto let od narození MUDr. Viléma Vignatiho (*1915 +1981) , který byl svého času vedoucím lékařem luhačovického léčebného ústavu Vltava. 

V červenci uplynulo sto let od narození MUDr. Viléma Vignatiho (*1915 +1981) , který byl svého času vedoucím lékařem luhačovického léčebného ústavu Vltava. 

Jako skvělý klavírista zde rovněž pořádal v sedmdesátých letech populární Hudební pondělky, na kterých vystupovali za jeho doprovodu zejména talentovaní mladí umělci, studující konzervatoře. Sám Vignati vystudoval nejen medicínu na pražské Univerzitě Karlově, ale měl i umělecké vzdělání a byl klavíristou a dirigentem.

Narodil se 13. července 1915 v Přerově jako nejmladší z pěti synů do rodiny obchodníka s textilem Viléma Vignatiho. Po maturitě na přerovském gymnáziu se jeho vzdělání ubíralo směrem k umění. „V letech 19438 – 1940 absolvoval mistrovskou školu Pražské konzervatoře u profesora Kurze a poté absolvoval také na dirigentském oddělení Hudební a dramatické konzervatoře v Brně. Hudební nadání nebylo v rodině ojedinělé, jeho bratr Miloš Vignati byl hudebním skladatelem,“ přiblížil syn Viléma Vignatiho Marek.

V Luhačovicích působil Vilém Vignati od roku 1951. Předtím také učil na Městské hudební škole v Přerově, kde vedl i tamní orchestr. Za války byl poté totálně nasazen v Německu.

V padesátých letech se Vignati v souvislosti s prací přestěhoval do lázeňského města. Působil jako lékař, zároveň však také zkoumal účinky hudby na léčbu pacientů. Na jeho Hudební pondělky, které po léta zpestřovaly kulturní nabídku v Luhačovicích, zavítalo množství umělců. Jména některých z nich jsou dodnes dobře známá. Například v Kronice hudebních pondělků se u zápisu z 51. Hudebního pondělku konaného 5.4.1971 můžeme pozastavit u jména jednoho z účinkujících. Vedle něj je napsáno jen stroze „konservatoř Bratislava – tenor“. Oním vystupujícím nebyl nikdo jiný než později proslulý operní pěvec Peter Dvorský. Pod seznamem účinkujících je v kronice jako obvykle uvedeno „Průvodní slovo a klavírní doprovod MUDr. Vilém Vignati.“

Vignati byl skutečně renesančním člověkem. Kromě lékařství a umění mu totiž nebyla cizí ani moderní technika té doby. „Byl technicky zručný radioamatér. Zabýval se stavbou antén a předzesilovačů, dálkovým příjmem signálu. Podílel se na uvedení do provozu televizního vykrývače v oblasti lázní Luhačovice,“ vzpomíná syn Marek Vignati.

Vilém Vignati zemřel 10. dubna 1981 v Přerově. Jeho manželkou byla MUDr. Miroslava Vignati, která působila od roku 1959 rovněž v luhačovických lázních. Vignati měl dvě děti - syna Marka a dceru Ivu.

 

(napsáno s využitím podkladů od Ing. Marka Vignatiho)

 

____________Účinkující Hudebního pondělka 5. 4. 1971 - vlevo Peter Dvorský, druhý zleva MUDr. Vignati (foto: archiv)

 

Nabídka měsíce
Doporučené články


Hlavní partneři