Skip to main content

  • Aktuality
" />
V Luhačovicích se konala konference zaměřená na sociální služby
Autor: Nikola Synek|4. září 2015
Nabídka měsíce

Na závěrečnou konferenci k projektu „Zvyšování kvality života uživatelů sociálních služeb se zdravotním postižením ve Zlínském kraji" se ve čtvrtek 3. září sjeli účastníci do luhačovického kulturního domu Elektra.

Na závěrečnou konferenci k projektu „Zvyšování kvality života uživatelů sociálních služeb se zdravotním postižením ve Zlínském kraji" se ve čtvrtek 3. září sjeli účastníci do luhačovického kulturního domu Elektra.

Na akci byly představeny výsledky a výstupy uvedeného projektu a zúčastnili se jí jak zařízení sociálních služeb ze Zlínského kraje zapojených do projektu, tak i odborníci z obdobných zařízení z jiných krajů (Vysočina a Moravskoslezský), které již prošly změnou ve způsobu poskytování služby. Nechyběli ani představitelé obcí.
„Jak název projektu napovídá, jeho hlavním cílem bylo zvýšení kvality života uživatelů stávajících pobytových služeb pro osoby se zdravotním postižením zřizovaných Zlínským krajem a také systematická příprava vybraných zařízení (uživatelů i pracovníků) na proces změny v poskytování sociálních služeb směřující k zajištění takových služeb, které lépe odpovídají životu v běžné společnosti," uvedla tisková mluvčí Zlínského kraje Renata Škrobálková.
Na konferenci prezentovaly zkušenosti dvě zařízení Zlínského kraje, kde proces změny, odchod uživatelů do jiných služeb a následné uzavření stávající ústavní služby proběhne nejpozději do konce roku 2015. Prezentace měli připravené také poskytovatelé tzv. návazných ambulantních a terénních služeb (sociální rehabilitace, sociálně terapeutické dílny), bez kterých proces změny ústavních služeb na služby poskytované v komunitě není možný.
Zlínský kraj má mezi regiony v republice jeden z nejvyšších počtů lůžek v domovech pro osoby se zdravotním postižením. Ukázalo se však, že ve stávajících zařízeních žijí i ti, kteří pobytovou službu nutně nepotřebují. „Lidé s hendikepy mají mít možnost žít v přirozeném prostředí, ve své komunitě a využívat služeb odpovídajících míře jejich postižení," podotkla radní Zlínského kraje pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan.
Do projektu, který probíhal od listopadu 2013 do letošního září, se zapojilo 11 zařízení sociálních služeb zřizovaných Zlínským kraje. Projekt se tak dotýkal 778 uživatelů těchto služeb a rovněž 368 pracovníků v přímé péči. Zásadní bylo zmapování reálných potřeb uživatelů sociálních služeb a jejich zajišťování. Analyzovaly se cílové skupiny v jednotlivých zařízeních, která během celého procesu dostávala metodickou podporu od odborníků zkušených v transformaci pobytových zařízení. Během přípravy na změny v sociálních zařízeních kraje se jejich pracovníci účastnili vzdělávacích programů a stáží s cílem získat znalosti, zkušenosti procvičit dovednosti nutné pro tuto práci. .
„Výstupy byly podkladem pro zpracování Analýz kvality života uživatelů sociálních služeb a následně ke zpracování celkové Koncepce rozvoje sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením zřizovaných Zlínským krajem. Ta byla dne 13. července 2015 schválena Radou Zlínského kraje. V současné době na základě všech uvedených výstupů zapojená zařízení zpracovávají své Plány rozvoje," poznamenala za kraj Škrobálková.
Důkladný přístup Zlínského kraje k přicházejícím změnám v jeho zařízeních ocenila také Alena Brožková, bývalá ředitelka Domova bez zámku z kraje Vysočina.
„Z pohledu transformace ústavní sociální péče je koncepce Zlínského kraje jedinečná. Zvláště v tom, že investiční prostředky nejsou směřovány do velkých ústavů, ale jsou podporovány jiné formy integrace klientů," míní Brožková.
Celkově náklady uvedeného projektu činily 16,594 milionu korun. Spolufinancován byl Evropským sociálním fondem prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státním rozpočtem České republiky.

Nabídka měsíce
Doporučené články


Hlavní partneři