Skip to main content

  • Aktuality
Státní vyznamenání obdržel i občan Luhačovic, válečný veterán Dubec
Autor: Nikola Synek|31. říjen 2016
Nabídka měsíce
Mezi těmi, kdo byli u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenáni prezidentem republiky, byl i luhačovický občan příslušník československé perutě RAF plukovník Alois Dubec. Prezident mu propůjčil Řád Bílého lva vojenské skupiny za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky a za bojovou činnost. 
Mezi těmi, kdo byli u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenáni prezidentem republiky, byl i luhačovický občan příslušník československé perutě RAF plukovník Alois Dubec. Prezident mu propůjčil Řád Bílého lva vojenské skupiny za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky a za bojovou činnost. 

Alois Dubec se narodil roku 1923 do rolnické rodiny ve Vlachově Lhotě, která není příliš vzdálená od Luhačovic. Nachází se poblíž Valašských Klobouk. Do kraje se později zase Dubec vrátil, ale jeho životní peripetie byly velmi složité. I to, jak se dostal  k československý zahraničním vojenským jednotkám.

Dubec byl nejprve od roku 1941 členem protektorátního Vládního vojska, které zvolil jako alternativu místo totálního nasazení. Tyto oficiální české vojenské jednotky (stanovené do maximálního počtu 7000 členů) byly na území protektorátu německými okupanty povoleny, aby zde zůstalo zdání svobody. Mohly ale pouze dělat ostrahu tratí, pomáhat při živelných katastrofách a podobně. Pokud dostaly tyto jednotky od okupantů za úkol například pátrání po partyzánech, přistupovaly k tomu tak, aby nikdo nebyl dopaden. V roce 1944, když se východní fronta blížila k někdejším československým hranicím, byla většina vládních vojáků nasazena do Itálie. Protektor K. H. Frank totiž dobře věděl, že Češi by mohli snadno přejít na stranu blížící se Rudé armády. Ani nasazení na západě ale zběhnutí příslušníků nezamezilo. Stejně jako řada dalších členů Vládního vojska také Alois Dubec zběhl a místo pomoci fašistům se v Itálii přidal k tamním partyzánům. Záhy pak Dubec zamířil do Švýcarska, kde se přihlásil do československé zahraniční armády. Přes Francii se dostal do Británie, tam byl vybrán pro pilotní výcvik v RAF.

Domů do vlasti se Alois Dubec vrátil v srpnu 1945. Chvíli byl v armádě, později měl civilní zaměstnání. Pracoval jako civilní zaměstnanec Vojenského zeměpisného ústavu, bylo mu však doporučeno, aby si jako bývalý voják ze západu našel jiné zaměstnání. Svých kartografických a zeměměřičských zkušeností chtěl využít ve Stavoprojektu. Ale kvůli působení v RAF byl po komunistickém puči roku 1948  na hodinu z práce vyhozen. Aby uživil rodinu, pracoval pak postupně  v kamenolomu, v dolech na Ostravsku, na melioracích, na stavbách silnic a železnic. V roce 1968 krátce po okupaci Československa vojsky varšavské smlouvy emigroval do Švýcarska, kde nejprve pracoval jako technik na stavbách, později se vypracoval na úspěšného kantonálního úředníka švýcarské samosprávy. Po Sametové revoluci a znovuobnovení svobody v Československu se Dubec začal do vlasti pravidelně vracet, nejprve na kratší údobí. Roku 2000 se vrátil natrvalo a žije v Luhačovicích.  

(S využitím informací z internetové encyklopedie Wikipedia a životopisu A.Dubce na stránkách www.vlachova-lhota.cz)

Nabídka měsíce
Doporučené články


Hlavní partneři